عملکرد سیستم قاب ساختمانی ساده

%d9%82%d8%a7%d8%a8-540x300

به سازه ای که تمام اتصالات آن مفصلی  و تحمل بارهای جانبی به عهده اعضای دیگری به غیر از تیر و ستون باشد، قاب ساختمانی ساده می گویند. برای درک بهتر این موضوع به شکل زیر که یک سازه سه طبقه را تحت اثر بارهای جانبی و ثقلی نشان می دهد توجه کنید :

قاب ساده ساختمانی

در این نوع سازه بار های قائم  به راحتی توسط تیر ها و ستونها تحمل می شوند اما با توجه به مفصلی بودن در مقابل بارهای جانبی هیچ گونه مقاومتی نداشته و سریعاً دچار ناپایداری می شوند به همین دلیل در این نوع سیستم حتماً باید از عضوهای دیگری جهت تحمل بار های جانبی استفاده شود که بدین منظور می توان از دیوار های برشی بتنی، فولادی و یا مهاربند استفاده کرد که این کار باعث ایجاد سختی جانبی بسیار بالایی در سازه شده و تغییر مکانها در این نوع سازه محدود می گردند.

نکته:

در سیستم قاب ساختمانی ساده، در صورت استفاده از مهاربند در تحمل بار جانبی، در دهانه های مهاربندی شده نیروی کششی و فشاری قابل توجهی به وجود می آید. نیروی کششی ایجاد شده در ستونها در صورتی که از بار ثقلی موجود در ستونها فراتر رود باعث کنده شدن ستون خواهد شد که اصطلاحاً به آن Uplift می گویند.

مهاربند ضربدری 3 دیوار برشی3


hamrahi135


راستی دوستان حتما مارو به آدرس sazeonline.ir@ در اینستاگرام و sazeonline@ در تلگرام فالو کنید و ازآخرین اخبار و اطلاعیه ها و دانلود ها باخبر شوید.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال مطلبشما می توانید مطلبی را برای قرار گرفتن در سایت با نام خودتان ارسال بفرمایید: